El cardenal Joan Josep Omella, nou president de la CEE

L'Arquebisbe de Barcelona, el Cardenal Joan Josep Omella, ha estat elegit president de la Conferència Episcopal Espanyola per al quadrienni 2020-2024. El nomenament ha tingut lloc el matí del dimarts 3 de març, en el marc de la CXV Assemblea Plenària que se celebra a Madrid de el 2 a el 6 de març. Substitueix en el càrrec a l'arquebisbe de Valladolid, cardenal Ricardo Blázquez Pérez, que ocupava aquest càrrec des de l'any 2014.

En l'actualitat, era membre de Comitè Executiu des del 14 de març de 2017. Ha estat membre de la Comissió Episcopal de Pastoral Social des de 1996, sent també el seu president de 2002 a 2008 i, de nou, durant el trienni 2014-2017. També ha pertangut a les Comissions Episcopals de Pastoral (1996-1999) i Apostolat Seglar (1999-2002 / 2008-2011). Ha estat Consiliari Nacional de Mans Unides (1999-2015).

Biografia Mons. Joan Josep Omella: 
Neix a la localitat de Cretas, província de Terol i arxidiòcesi de Saragossa, el 21 d'abril de 1946. Va estudiar al Seminari de Saragossa i en centres de formació dels Pares Blancs a Lovaina i Jerusalem. El 20 de setembre de 1970 rebia l'ordenació sacerdotal.

Càrrecs pastorals:
En el seu ministeri sacerdotal, va treballar com a Coadjutor i com a Rector i entre 1990 i 1996 com a Vicari Episcopal a la diòcesi de Saragossa. Durant un any va ser missioner al Zaire. El 15 de juliol de 1996 va ser nomenat Bisbe auxiliar de Saragossa. Va ser ordenat Bisbe el 22 de setembre d'aquest mateix any. El 27 d'octubre de 1999 va ser nomenat bisbe de la diòcesi de Barbastre-Montsó, de la qual va prendre possessió el 12 de desembre de 1999. Entre el 24 d'agost de 2001 i el 19 de desembre de 2003 va ser administrador apostòlic d'Osca i entre el 19 d'octubre de 2001 i el 19 de desembre de 2003, també administrador apostòlic de Jaca. El dia 8 d'abril de 2004 és nomenat Bisbe de la diòcesi de Calahorra i La Calçada-Logronyo. Va prendre possessió de la diòcesi el 29 de maig de el mateix any. El 6 de novembre de 2015 va fer públic el seu nomenament com a Arquebisbe de Barcelona, seu de la qual va prendre possessió el 26 de desembre de el mateix any.

El 31 de maig de 2013 va ser investit Prior Honorari de la Verge de Valvanera pel Capítol de Cavallers per la seva tasca amb el pelegrinatge de la Mare de Déu pels diferents municipis de La Rioja amb motiu de l'Any de la Fe.
Membre de la Congregació per als Bisbes des de novembre de 2014, després de ser renovat al desembre de 2017. El 23 de desembre de 2017, el Sant Pare el va nomenar també membre de Tribunal Suprem de la Signatura Apostòlica.
Creat cardenal pel papa Francesc el 28 de juny de 2017.